1. tipa cukura diabēts ir slimība, kas ietekmē ķermeņa spēju uztura glikozi pārveidot enerģijā.

1. tipa cukura diabēta pacienti nevarētu izdzīvot bez ikdienas insulīna injekcijām.

Vairumā gadījumu 1. tipa cukura diabēts attīstās dzīves sākumā un bieži tiek diagnosticēts bērnībā.


1. tipa cukura diabēta pazīmes ir šādas:

  • Pastiprināta urinēšana, ķermenim izvadot lieko glikozi;
  • Spēcīgas slāpes pastiprinātas urinācijas dēļ;
  • Muskuļu krampji, jo šķidruma zudums rada elektrolītu līdzsvara traucējumus asinīs;
  • Straujš ķermeņa masas zudums, jo ķermenis enerģijai izmanto taukus un olbaltumvielas, kad šūnas nespēj absorbēt glikozi;
  • Nogurums un spēku izsīkums, jo glikozes enerģija nesasniedz ķermeņa šūnas;
  • Dzimumorgānu nieze/sēnītes infekcijas, jo glikoze urīnā nodrošina labvēlīgu vidi sēnītēm un baktērijām;
  • Neskaidra redze, ko izraisa augsts glikozes līmenis acs šķidrumā; 
  • Saldena vai augļu smaržas elpa, jo tiek izdalītas skābes, kad Jūsu ķermenis izmanto enerģijas avotus bez glikozes.
     

Ja Jums vai tuviniekam attīstās kāds no šiem simptomiem, lūdzu, nekavējoties vērsieties pēc medicīniskās palīdzības.

Slimība sākas tad, kad imūnsistēma uzbrūk aizkuņģa dziedzera šūnām, kas ražo insulīnu – hormonu, kas palīdz glikozi pārvērst enerģijā ķermeņa šūnu vajadzībām. Iznīcinot aizkuņģa dziedzerī arvien vairāk insulīnu ražojošo šūnu, organisms vairs nespēj kontrolēt cukura līmeni asinīs un sāk parādīties 1. tipa cukura diabēta simptomi. Tiek uzskatīts, ka 1. tipa cukura diabēta attīstību ietekmē ģenētiskie un vides faktori.

Ja Jums ir 1. tipa cukura diabēta pazīmes, ārsts var diagnosticēt slimību ar asins vai urīna testiem. To var izdarīt vairākos veidos. Sākumā var pārbaudīt cukura līmeni asinīs. Ja analīžu rezultāti pārsniedz normu un Jums ir biežāk sastopamie simptomi, Jums var diagnosticēt 1. tipa cukura diabētu. 
Ja Jums nav biežāk sastopamo simptomu, bet cukura līmenis asinīs vai urīnā ir augsts, HbA1c līmeņa noteikšanai var veikt papildu asins analīzes. HbA1c mērījums parāda, cik labi kontrolēts ir Jūsu cukura līmenis asinīs 3 mēnešu laikā. Tas dod labu priekšstatu, cik augsts vai zems ir vidējais cukura līmenis asinīs. Šajā tabulā normāls cukura līmenis tiek salīdzināts ar līmeni, kas norāda uz 1. vai 2. tipa cukura diabētu.

Tā kā 1. tipa cukura diabēts var attīstīties ātri un bez īpašām brīdinājuma pazīmēm, diagnozes uzstādīšana var būt pārsteidzoša. 
Labākais, ko Jūs varat darīt, ir kontrolēt situāciju un pēc iespējas vairāk uzzināt par 1. tipa cukura diabētu,  ārstēšanas iespējām un to, kā tas var ietekmēt ikdienas dzīvi. Lai iegūtu vairāk informācijas, konsultējieties ar savu ārstu. Jo vairāk Jūs zināsiet, jo gatavāki būsiet gaidāmo problēmu risināšanai.
Pienācīgi pārvaldot cukura līmeni asinīs un ievērojot kopumā veselīgu dzīvesveidu, lielākā daļa cilvēku ar 1. tipa cukura diabētu dzīvo ilgi un aktīvi. 

 

Uzziniet vairāk: What is type 1 diabetes? (diabeteswhatsnext.com)