2. tipa cukura diabēts ir sarežģīta hroniska slimība, kas rodas, ja organisms nespēj ražot pietiekami daudz insulīna vai to efektīvi izmantot. Cilvēkiem ar 2. tipa cukura diabētu nepieciešama ārstēšana, lai kontrolētu insulīnu un cukura līmeni asinīs.

Insulīns ir hormons, ko izstrādā aizkuņģa dziedzeris un kas palīdz uzturēt normālu cukura līmeni asinīs. Ja ir pārāk maz insulīna, organisms nespēj uzņemt glikozi no uztura. Šādos gadījumos glikozes līmenis asinīs pieaug, un laika gaitā šis paaugstinātais cukura līmenis var bojāt asinsvadus un samazināt skābekļa un ar barības vielām bagātu asiņu piegādi ķermeņa orgāniem un nerviem.

Tiem cilvēkiem ar 2. tipa cukura diabētu, kuru organisms nereaģē labi vai ir rezistents pret insulīnu, var būt nepieciešama ārstēšana, lai  viņu ķermenis labāk izmantotu glikozi. Tas var palīdzēt novērst ilgtermiņa komplikācijas.

Mēs strādājam katru dienu, lai uzlabotu ārstēšanas iespējas cilvēkiem ar 2. tipa cukura diabētu. Mēs pievēršam uzmanību katrai niansei - no efektīvākām zālēm līdz insulīna ievadīšanas metodēm.

Mūsu zinātnieki strādā ar vienkāršu mērķi — atrast  hronisko slimību pacientu nepiepildītās vajadzības un izgudrot jaunus ārstēšanas risinājumus. Viena no šīm idejām ir pāriet no 2. tipa diabēta ārstēšanas ar injekcijām uz tabletēm.

Šāds mērķis ir bijis jau daudzus gadus, tomēr izaicinājumu rada organisma gremošanas sistēma. Bioloģiskās zāles, piemēram, insulīnu, pēc norīšanas organisma fermenti sašķeļ tāpat kā uzturu. Mums bija jāatrod veids, kā bioloģiskās zāles varētu izkļūt cauri gremošanas sistēmai neskartas un nokļūtu asinīs.

Esam guvuši panākumus un pierādījuši, ka glikagonam līdzīgā peptīda-1 (GLP-1) hormona sintētisko versiju var lietot tablešu veidā. GLP-1 hormons tiek dabiski ražots zarnās un tiek atbrīvots, reaģējot uz uzturu. GLP-1 stimulē insulīna veidošanos aizkuņģa dziedzerī, kas savukārt pazemina glikozes daudzumu asinīs.

Šī ir pasaulē pirmā perorāli lietojamā 2. tipa cukura diabēta ārstēšana ar GLP-1 receptoru agonistu. Mēs ceram, ka nepaies ilgs laiks, līdz mēs varēsim piedāvāt  plašāku perorāli lietojamo zāļu klāstu. Mēs veicam izpēti ne tikai par cukura diabēta, bet arī citu smagu hronisko slimību ārstēšanu.

Gandrīz 100 gadus mēs esam ieviesuši jauninājumus insulīna ārstēšanai, ko virzīja izaicinājums padarīt zāļu injekciju pēc iespējas vienkāršāku un ērtāku.

Mūsu atskaites punkts ir cilvēki ar 2. tipa cukura diabētu — mēs ieklausāmies viņu izaicinājumos, kas saistītas ar zāļu ievadīšanu un tas rada izpratni kā padarīt ārstēšanu drošāku un ērtāku.

Mēs izmantojam zinātniskās metodes —  no antropoloģijas līdz bioķīmijai, — lai iegūtu datus un noteiktu virzienu mūsu pētnieciskajam darbam, izmantojot inženiertehniskās prasmes un pieredzi.

Pašlaik veicam izpēti šādās jomās, kas saistītas ar 2. tipa cukura diabētu:

  • Glikozes jutīgie insulīni
  • Savietojamās ierīces
  • Perorālie pretdiabēta līdzekļi
  • Kardiovaskulārie ieguvumi
  • Ķermeņa masas samazināšana