2. tipa cukura diabēts ir hroniska slimība, kas rodas, ja Jūsu ķermenis nespēj saražot pietiekami daudz insulīna – hormona, kas kontrolē glikozes daudzumu asinīs – un saražotais insulīns netiek efektīvi izmantots. To sauc par insulīna rezistenci, un tā attīstās mēnešiem vai pat gadiem ilgi.

2. tipa cukura diabēts attīstās pakāpeniski, tāpēc simptomus var pat nepamanīt, līdz tie kļūst acīmredzami. Tas ir bīstami, jo augsts cukura līmenis asinīs var nopietni kaitēt Jūsu veselībai. 


Pazīmes var būt: 

  • Pastiprināta urinēšana, ķermenim izvadot lieko glikozi;
  • Izteiktas slāpes pēc urinācijas;
  • Nogurums un bezspēks, jo glikozes enerģija nevar sasniegt ķermeņa šūnas;
  • Dzimumorgānu nieze/sēnītes infekcijas, jo glikoze urīnā nodrošina labvēlīgu vidi sēnītēm un baktērijām;
  • Neskaidra redze, ko izraisa augsts glikozes līmenis acs šķidrumā (un retos gadījumos acs asinsvadu bojājumi);
  • Ķermeņa masas zudums, jo Jūsu ķermenis enerģijai izmanto taukus, kad šūnas nespēj absorbēt glikozi.

2. tipa cukura diabēta cēloņi nav pilnībā izprasti, taču tas ir saistīts ar lieko svaru vai citu hronisku slimību, piemēram, aptaukošanos, kā arī ar ģimenes anamnēzi un etnisko piederību. Lai gan gēniem ir liela nozīme, ļoti svarīga ir arī Jūsu dzīvesveida izvēle. Veselīgs uzturs un regulāras fiziskās aktivitātes samazinās Jūsu risku saslimt ar 2. tipa cukura diabētu, pat ja ģimenes anamnēzē ir bijusi šī slimība.

Vai Jums var attīstīties cukura diabēts vai arī Jums šī slimība ir jau tagad? Aptuveni 50% cilvēku ar 2. tipa cukura diabētu nezina, ka viņiem ir šī slimība, tādēļ var rasties nopietnas veselības problēmas. Slimības attīstības risks palielinās, ja esat pusmūža vai vecāks cilvēks, ja Jums ir liekais svars vai 2. tipa cukura diabēts ģimenes anamnēzē. Sava riska apzināšanās un agrīnas pārbaudes ir labākais ceļš uz ilgāku, veselīgāku dzīvi.

Ja Jums ir aizdomas, ka Jums ir 2. tipa cukura diabēts, konsultējieties ar savu ārstu. Lai diagnosticētu 2. tipa cukura diabētu, Jums būs jāveic analīzes. Sākotnējā pārbaude ir cukura līmeņa asinīs noteikšana tukšā dūšā (neko neēdiet un nedzeriet 8 stundas pirms testa). Var veikt arī HbA1C testu. Tas noteiks Jūsu vidējo cukura līmeni asinīs pēdējo divu līdz trīs mēnešu laikā, tādēļ nav nepieciešams badoties.

Ja cukura līmenis asinīs pārsniedz normu, bet neapstiprina 2. tipa cukura diabētu, var veikt glikozes tolerances testu. Tiks izmērīts cukura līmenis asinīs tukšā dūšā, pēc tam Jūs izdzersiet saldu dzērienu un pēc divām stundām atkal mērīsiet cukura līmeni asinīs.

Zemāk tiek salīdzināts normāls cukura līmenis asinīs un līmenis, kas norāda uz 2. tipa cukura diabētu un prediabētu (paaugstināts līmenis norāda, ka Jums ir risks saslimt ar 2. tipa cukura diabētu).