Ceļojumi daudziem cilvēkiem ir nozīmīga dzīves daļa. Un arī automašīnas vadīšana ir būtiska daudzu cilvēku ikdienas sastāvdaļa.  Jums var būt nepieciešama automašīna, lai no rīta brauktu uz darbu, dotos pēc pārtikas vai nedēļas nogalē izbrauktu ārpus pilsētas. Daudziem cilvēkiem automašīna jāizmanto arī darba vajadzībām.

 

Neatkarīgi no tā, vai Jūs vienkārši braucat uz darbu vai dodaties uz ārzemēm, lai izpētītu visattālākās pasaules daļas, ir svarīgi, lai Jūs varētu nokļūt no punkta A uz B.

Cilvēkiem ar cukura diabētu, kuri lieto insulīnu, ir svarīgi zināt un atpazīt pazemināta cukura līmeņa pazīmes un simptomus.  Smagas hipoglikēmijas gadījumā Jūs varat zaudēt samaņu un Jums būs nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Jāpiebilst, ka gadījumā, ja hipoglikēmijas simptomi parādās, kamēr Jūs sēžat pie stūres, nobrauciet malā drošā vietā un neturpiniet braucienu, kamēr cukura līmenis asinīs neatgriežas normas robežās. Ieteicams ir mašīnā uzglabāt mašīnā ātras iedarbības ogļhidrātus, lai izvairītos no hipoglikēmijas epizodes. 

Hipoglikēmijas simptomi mēdz parādīties, ja cukura līmenis nokrītas zem 3,9 mmol/l. Bieži sastopami hipoglikēmijas simptomi ir šādi:

  • Viegla aizkaitināmība
  • Reibonis
  • Galvassāpes
  • Bada sajūta
  • Roku un kāju trīcēšana  
  • Svīšana
  • Bālums
  • Paātrināta sirdsdarbība

Pats par sevi saprotams, ka, braucot ar automašīnu, Jums pilnībā jāpārvalda ķermenis, tāpēc no hipoglikēmijas ir jāizvairās.

  • Papildus medikamentus
  • Ūdeni
  • Ātras iedarbības ogļhidrātus, piemēram:
    • Glikozes tabletes 
    • Sulu
    • Cukuru saturošas konfektes vai cukura gabaliņus.

 Izzūdot hipoglikēmijas simptomiem, papildus jāapēd arī saliktie ogļhidrāti. Tas novērsīs atkārtotu cukura līmeņa pazemināšanos.

Jo ilgāks ir Jūsu ceļojums un jo tālāk Jūs dodaties, jo vairāk Jums jāplāno uz priekšu. Sagatavojiet sarakstu un iekļaujiet visu, kas Jums varētu būt nepieciešams, lai tiktu galā ar katru ceļojuma stadiju. Neatkarīgi no Jūsu veselības, mūsdienu gaisa satiksme var radīt stresu organismā. Tas jāņem vērā, gatavojoties ceļojumam.

Vienmēr iekāpiet lidmašīnā ar medikamentiem rokas bagāžā - vēlams nedaudz vairāk, nekā Jums nepieciešams. Ja lietojiet insulīnu, lūdziet savam ārstam iepriekš uzrakstīt izziņu, kas brīdina aviokompānijas darbiniekus par nepieciešamību nēsāt līdzi insulīnu, šļirces un citus piederumus. Līdzi jāņem gan ārsta izziņa, gan receptes. Pārliecinieties, ka uz tablešu iepakojumiem un insulīna ievadīšanas ierīcēm ir salasāms zāļu nosaukums. Tas atvieglos Jums situāciju, ja tiks lūgts paskaidrot nepieciešamību lidojumā ņemt līdzi medicīniskas preces.

 

Dodoties lidojumā uz citu laika joslu, pierakstiet laiku un vietu, kur lietosiet zāles, lai vietējās laika joslas izmaiņas Jums nenāktu par sliktu. Ja Jūsu diena ir vai nu “saīsināta”, vai “pagarināta”, ceļojot pa laika joslām, Jūs varat destabilizēt vielmaiņu. Tāpēc Jūsu uzdevums ir mazināt šo ietekmi un pēc iespējas precīzāk pielāgoties jaunajam grafikam un režīmam. Tādēļ precīza laika reģistrēšana ir būtiska.

 

Ja iespējams, informējiet ārstu par savu ceļojumu vismaz mēnesi pirms izbraukšanas. Tādā veidā ārsts var palīdzēt plānot jebkādas izmaiņas, kas Jums var būt jāveic insulīna lietošanas režīmā.

Uzglabājiet insulīnu vēsā vietā un iesaiņojiet to izolētā maisiņā, lai samazinātu ārkārtēju temperatūras izmaiņu ietekmi. Lai insulīnu atdzesētu, var izmantot arī sasaldējamus ledus želejas iepakojumus vai saldētu vai atdzesētu pudeli. Starp dzesēšanas ierīci un medikamentiem noteikti ievietojiet plānu dvieli, lai insulīnu nepakļautu sasalšanas temperatūrai, jo tas var ietekmēt tā efektivitāti.


Ņemiet vērā, ka cukura diabēta gadījumā ir palielināts trombu veidošanās risks, ko sauc arī par dziļo vēnu trombozi (DVT). Neatkarīgi no tā, vai Jums ir cukura diabēts, 4 stundu vai ilgāki lidojumi ir saistīti ar paaugstinātu DVT risku. 

  • Izkustiniet kājas, apakšstilbus un potītes, pat sēžot
  • Izstaigājieties pa eju vienreiz 2-3 stundās
  • Valkājiet kompresijas zeķes
  • Dzeriet daudz ūdens
  • Nelietojiet alkoholu vai kofeīnu
  • Sēdiet ar nesakrustotām kājām

Tas, ka tiek uzstādīta cukura diabēta diagnoze, nenozīmē, ka Jūs nevarat ceļot pa pasauli. Ja apmeklējat valsti, kurā kultūra ir atšķirīga no Jūsu valsts, Jūs varat saskarties ar pārsteidzošām un neparedzētām reakcijām uz cukura diabētu. Vietējie iedzīvotāji, piemēram, var domāt, ka medicīniskas injekcijas publiskā telpā ir neparasta un nevēlama darbība. Tas, kas Jums kļuvis par rutīnu un pierastu lietu, var būt nedaudz pārsteidzošs vai nepatīkams kādam citam.


Jums ne vien jābūt diskrētiem un jāņem vērā apkārtējā vide, bet arī jāveic pēc iespējas lielāka iepriekšēja izpēte:

  • Veltiet laiku, lai kaut ko uzzinātu par ēšanas kultūru galamērķī. Ko vietējie labprāt ēd? Ko var būt grūti atrast lielveikalos un restorānos? Zinot uzturvērtības faktus par ierastajiem ēdieniem un delikatesēm, Jūs varat pilnīgāk izbaudīt vietējo kultūru.
  • Ja valstī, kuru apmeklējat, tiek izmantotas dažādas mērvienības (piemēram, tajā lieto unces, bet Jūs esat pieradis pie gramiem), sagatavojiet nelielu pārskatu par atšķirībām un visu laiku turiet to kabatā. Pārtikas etiķetes atšķiras visā pasaulē. Izmantojiet Google vai citu meklētājprogrammu, lai atrastu pārtikas produktu etiķešu attēlus no vietas, kurp dodaties. Un praktizējiet to izmantošanu, lai ietaupītu laiku, sastopoties ar šīm etiķetēm savā ceļojumā.
  • Skatiet tiešsaistes vārdnīcu un atrodiet vietējos vārdus glikozei, diabētam, cukura līmenim asinīs, hipo- un hiperglikēmijai, insulīnam un citiem saistītiem vārdiem.
  • Visbeidzot izpētiet sanitāros apstākļus, medikamentu un veselības aprūpes speciālistu pieejamību galamērķī.

 

Izbaudiet ceļojumu un uzturēšanos citā valstī!

Kopumā nav nevienas aktivitātes, no kuras būtu pilnībā jāatsakās, ja Jums diagnosticē cukura diabētu. Ceļojot Jūs atverat sevi pasaulei. Lai uzturētos citā valstī pēc iespējas drošāk, Jums jāievēro noteikti piesardzības pasākumi. Rūpīgi uzraugiet savu cukura līmeni asinīs un vispārējo pašsajūtu. Plānojot iepriekš un mācoties no pieredzes, Jūs darāt visu iespējamo, lai rūpētos par sevi un lieliski pavadītu laiku, lai kur arī atrastos.

Ikviena diagnoze var izraisīt bažas, ka Jūs nevarēsiet turpināt darīt lietas, kas Jums patīk vai piešķir Jūsu dzīvei jēgu. Tomēr dzīvojot ar cukura diabētu, Jūs joprojām varat izbaudīt gandrīz visas iecienītākās aktivitātes – Jums vienkārši jābūt gudriem un uzmanīgiem savā rīcībā. Sākumā veiciet attiecīgus piesardzības pasākumus, plānojiet uz priekšu, veiciet mājasdarbus un izbaudiet visu mērenā apjomā.

 

Uzziniet vairāk:

Driving and travelling with type 2 diabetes (diabeteswhatsnext.com)